Túžim umrieť...

Autor: Lucia Braunová | 11.5.2016 o 16:02 | (upravené 12.5.2016 o 21:20) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  2020x

  KRISTÍNA JEŽOVIČOVÁ Soňa Román je psychologický náhľad do zdrvenej ženskej duše, ktorá prišla o to najcennejšie, čo mala. Pre mnohých z nás niečo, čo je samozrejmé a neuvedomujeme si hodnotu toho, kým o to neprídeme.

Kristína Ježovičová je na spisovateľskom poli od roku 2014, kedy debutovala historickou romancou

article_photo

Uväznená v čase. Za ňou nasledoval romantický príbeh Podvodníčka a po nej psychologická kresba ženskej duše Soňa. Jej posledná kniha sa volá Červená jej pristane a je to príbeh s veľmi zaujímavou kriminálnou zápletkou, kde nájdete aj skrytý odkaz pre dnešný povrchný svet. Každá Kristínkina kniha je nie len obsahom ale aj žánrom iná. Ani jedna sa na druhú nepodobá a aj v tom vyniká na našom malom knižnom trhu.

Soňa: štyri písmenká, útla knižka s veľmi peknou obálkou. Možno si poviete, ďalší ženský román, ktorých je na policiach v kníhkupectvách kopec. Ale vyvediem vás z omylu. Tento titul skrýva na 317 stranách naozaj silný a dojímavý príbeh mladého dievčaťa menom Soňa. Názov je prostý, za to príznačný pre príbeh. Pretože tu ide o ženu, ktorá to v živote nemala vôbec ľahké. Vyrastala v rodine, kde otec vládol až príliš tvrdo, a veľakrát to dokazoval aj s remeňom, s ktorým svojej najmladšej dcére Soni spôsoboval fyzickú ale aj psychickú bolesť. Jeho výchova sa niesla ruka v ruke s fanatickými kresťanskými hodnotami. Soňa nemohla takmer nič. Okrem vedenia umeleckej školy a neustále hrania na klavíri, pri ktorom neraz takmer od vyčerpania zaspala. Nemohla chodiť na diskotéky, maľovať sa, či nosiť aspoň trochu výstrednejšie oblečenie ako majú božie služobníčky. A preto sa jedného dňa rozhodne vzbúriť. Vstúpi do tetovacieho salóna. Nakoniec odtiaľ utečie bez jedinej čiarky na svojom tele, ale vďaka tejto nesmelej návšteve sa jej život otočí o stoosemdesiat stupňov. Soňa spraví, to čo by v jej veku možno urobila aspoň trochu odvážna dievčina. A vďaka tomuto „hrdinskému“ činu sa dokáže tešiť zo života. Keď z jej sveta zmizne aj posledný diablov služobník a zdá sa, že môže slobodne dýchať, prichádza samotný démon a zničí všetko, po čom tak dlho túžila.

Po tejto apokalypse dostáva v knihe priestor vnútorné prežívanie Soni. Pôvodný názov knihy mal byť Túžim zomrieť, s.r.o a v druhej polovici diela, zistíte, že je veľmi vhodný. Budete trpieť so Soňou, pochytí váš túžba pomôcť jej, ale nezmôžete nič, musíte to s ňou iba prekonať. Aj keď sa zdá, že príbeh sa môže tiahnuť po ceste plnej depresívnych myšlienok, nie je tomu tak. Hoci je Soňa zlomená a takmer duchom mŕtva, autorka nás občas pobaví, či už jej kamarátkou Katarínou, alebo samotným vnútorným monológom hlavnej hrdinky. Tajomný závan prinesie chlapík v plášti, kde naozaj veľmi dlho netušíme, či to je Sonin prelud, možno halucinácie, alebo skutočný duch, či iba obyčajný človek z mäsa a kostí. Mňa toto odhalenie naozaj prekvapilo.

Kristína opäť dokazuje, že je majsterkou vo svojom remesle a aj tu nás neochudobnila pestrými vetami, ktoré sú pre jej štýl také príznačné.

Vnútorný svet hrdinky je vykreslený naozaj dokonale. Ak sa dokážete dostatočne vžiť do jej situácie, môžete nadobudnúť pocit, že autorka píše o vás.

Príbeh nesie v sebe posolstvo a tiež varovanie: Nikdy, ale naozaj nikdy nesadajte za volant, ak ste siahli po alkohole.

 Ja by som iba spomenula, že ešte tento rok sa môžeme tešiť na autorkinu piatu knihu Porcelánová krása, kde sa bude miešať prítomnosť s históriu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?